• Organik Bal ile Konvansiyonel Bal Arasındaki Fark Nedir?

  6 ay önce

  Organik bal ile konvansiyonel bal arasındaki farkı anlatmak için isterseniz öncelikle organik balın nasıl üretildiğinden bahsedelim. Organik bal üretmek isteyen arı yetiştiricisi, Tarım Bakanlığının yetkilendirdiği bir organik sertifikasyon firması ile sözleşme yaparak organik bal üretimi için ilk adımı atmış oluyor. Arı yetiştiricisinin daha önce konvansiyonel bal ürettiği kovanlar organik geçiş sürecine alınıyor, bu süreç içerisinde kovanlardaki mumlar/petekler organik mum ile değiştiriliyor, eğer mevcut kovanlar boyalı ve paslı metal aksamlı ise boyasız ahşap ve metal aksamları paslanmaz çelikten üretilmiş yeni kovanlar ile değiştiriliyor. Arıcılıkta geçiş süreci ortalama bir yıl sürüyor, yetkilendirilmiş sertifikasyon firması duruma göre bu süreyi uzatabiliyor. Arı yetiştiricisi organik geçiş süreci ve sonrasında kovanlarının bakımı ve üretimini yürürlükteki organik tarım yönetmeliğine uygun şekilde yapması gerekiyor fakat geçiş sürecindeki ürettiği ürünü organik ürün olarak pazarlayamıyor.

  Devamını Oku

 • Antik Çağda Anadolu’da Bağcılık

  7 ay önce

  Anadolu’da kazılar sırasında Neolitik yerleşmelerin sadece ikisinde yabani üzüm çekirdekleri tespit edilmiştir. Bunlardan biri Nevali Çori (İ.Ö.8400-8200) (Şanlıurfa-Hilvan ilçesi), diğeri ise Canhasan III (Karaman-Canhasan köyü) iskanıdır. Bu dönemde asmanın kültüre alınmış olduğunu gösteren bir kanıt yoktur. Ayrıca Anadolu Neolitiği’nin sınırlı sayıdaki kap formları bir şarap kültürünün varlığını işaret etmesi bakımından da çok yeterli değildir.

  Devamını Oku

 • Organik tarım dünyayı besler mi?

  7 ay önce

  Bir sistemin sürdürülebilir olarak tanımlanabilmesi için dünya nüfusunu sadece bugün veya on yıl sonra besleyebilecek olması yetmez, yüzyıl hatta daha sonrasında bile besleyebiliyor olması gerekir.

  Devamını Oku

 • Armut Hoşafı Tarifi

  7 ay önce

  Hoşaf bilinen en eski meyve suyudur. Uzun yıllar önce teknoloji bu kadar ileride değildi ne kutuda meyve suları vardı nede bu kadar katkı maddesi. Meyveleri en sağlıklı şekilde kaynatıp hoşaf yapılırdı ve yediden yetmişe herkes hoşafları meyve suyu niyetine tüketirdi. Hoşaf hem yaz meyveleri ile hemde kış meyveleri ile hazırlanan çok lezzetli bir içecektir. 

  Devamını Oku

 • Tarhana Çorbası Tarifi

  8 ay önce

  A) 1 litre ılık suya 3,5 çorba kaşığı organik tarhana ıslatarak karıştırıp bir kenara koyun.
  B) Tencereye yarım çorba kaşığı salça, az miktarda sıvı yağ ve tuz koyarak hafif ateşte karıştırarak sıvı yağın kızmasını bekleyın. Sonrasında bu karışımın üzerine önceden 1 litre suya 3,5 çorba kaşığı ıslatılarak beklettiğimiz karışımı boşaltın ve hafif ateşte göbek atımı tabir edilen kaynamaya kadar karıştırın. tercihe göre tavuk suyu ilave edin.
  C) Göbek atımı tabir edilen seviyeye geldiğinde karıştırmayı bırakıp 5-10 dakika hafif ateş üzerinde bekletip servis yapabilirsiniz.
  Not: Kaynama noktasına kadar karıştırılması tavsiye olunur. 

  Devamını Oku