Organik Tarhana 500 gr

Organik Tarhana 500 gr

Stok Yok! Bu ürün şuanda stoklarımızda yoktur.

Özellikle, kış aylarının vazgeçilmezi tarhana çorbası Anadolu'ya özgü bir gıda maddesi olup oldukça besleyicidir. Yaz aylarının sonuna doğru yapılır ve kış boyunca tüketmek üzere stoklanır. Tarhana çorbası sabah kahvaltısı da dahil olmak üzere her öğün tüketilebilir. Eskiden imkanlar kısıtlı olduğu için her türlü yiyeceği kurutarak saklandığından, yoğurdun saklama yolu araştırılırken tarhana çorbasının bulunduğu rivayet edilmektedir..

Tarhana

Tarhana Çorbası Hazırlanışı

Malzemelerin karıştırılıp yoğrulmasıyla elde edilen hamur, üstü bir bezle örtülerek mayalanmaya bırakılır. Bekleme süresi tarhananın tadını belirler. En az bir hafta bekletilen tarhana az bekletilirse tatlı, uzun bekletilirse ekşi olur. Mayalanma tamamlanınca parçalar halinde temiz bir bez üzerine serilir, kuruması beklenir. Kuruyunca genelde elle ovulup toz haline getirilerek, bazı yörelerde ise daha büyük parçalar şeklinde kurutularak saklanır. 

Türüne göre ve de tercihe göre hazırlanış şekli değişse de en yaygın kullanılan pişirme şekli şöyledir. Tarhana su ile ıslatılıp bekletilir. Pişirileceğinde tuz, kırmızıbiber, su, yağ, ezilmiş sarımsak eklenir. Kaynayıncaya karıştırılır. Kaynayınca, kısık ateşte 5 dakika daha pişirilir. Nane eklenip sıcak sıcak servis edilir.

https://ekozelorganik.com/