Organik Kuru Çilek 50 gr

Organik Kuru Çilek 50 gr

Stok Yok! Bu ürün şuanda stoklarımızda yoktur.

Kuru ÇilekEkozel markalı organik kuru çileğimiz Mersin'nin yüksek rakımlı dağ köylerinden üretim aşamasında herhangi bir kimyasal girdi kulllanılmadan, doğayla dost bir biçimde üretilip daha sonra hasat aşamasında el emeği, göz nuru ile toplanıp güneşte doğal yöntemlerle kurutulup en doğal haliyle organik ürün tüketicilerine ulaştırılıyor.

Çilek, gülgiller familyasının bir üyesidir. 18. yüzyılda Frezier adlı bir Fransız asker, görevli olarak Şili’ye gönderilir. Dönüşünde ilk kez bu ülkede yediği ve tadına doyamadığı küçük kırmızı renkli bir meyveyi, yani çileği Fransa’ya getirir. Oradan tüm dünyaya yayılan çilek, gülgiller familyasının bir üyesidir. Sapları yerden fazla yüksek olmayıp çiçekleri beyaz olan bitkinin yemişleri önceleri pembe, geliştikçe de koyu bir renk alır. Çileğin yaklaşık 600 çeşidi olduğu biliniyor. 

Bitki ilkbaharda beyaz çiçeklerini açar. Bu çiçekler tozlaşmadan 30-35 gün kadar sonra olgunlaşıp bileşik, üzümsü ve minik çekirdekleri olan kırmızı, pembe ve bazen beyaz renkli meyvelere dönüşür. Çilek makbul bir taze meyve olarak yenildiği gibi; reçeli, marmelat, meyve suyu, dondurması ve pastaları yapılıp sevilerek tüketilir. 

https://ekozelorganik.com/