Organik Dağ Papatya Çayı - 50 gr - Eylül 2020'de elimizden olacak!

Organik Dağ Papatya Çayı - 50 gr - Eylül 2020'de elimizden olacak!

Stok Yok! Bu ürün şuanda stoklarımızda yoktur.

Organik papatya çayımız Mayıs papatyasıdır. Latincesi Matricaria Chamomılla var. Recutita diğer bilinen adıyla Alman papatyası çayıdır. 

Papatya Nisan-Eylül aylarında çiçek açan, 25 cm kadar boyunda, bir yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları ince parçalı olup, sapsızdır. Çiçeğinin orta kısmı sarıdır. Kenarlarında 12-20 tane dil biçiminde beyaz veya sarı renkli çiçek vardır. Çiçeklerin içeriğinde acı maddetanen ve glikozitler vardır. Meyvesi sarımtırak esmer renkli bir uçucu yağ taşır. Yaz aylarında toplanıp, kurutulur.

İşin mitolojik kısmına gelecek olursak, papatyaların 4000 yıldan beri yeryüzünde var olduğu düşünülüyor. Bir mite göre de bu güzel çiçeği gökyüzü tanrıçası Astraea‘nin yarattığı söylenir. Astraea, tanrılar diyarından gökyüzüne baktığı zaman hiç yıldız olmadığını görmüş ve ağlamaya başlamış. 

Mısır seramikleri de papatya çiçekleri ve desenleri ile süslenmiş. Girit Adası’ndaki Minoan Sarayı kazılarında saç tokası olarak papatya kullanıldığı görülmüş.

Uçsuz bucaksız ovaların nazlı çiçeği sarı papatya, saflığı, temizliği ve aşkı temsil eder. Dünyanın beyaz duvaklı biricik gelini, baharın da habercisidir aynı zamanda. Papatya buketi bir çok genç kızın en sevdiği çiçektir. Gül kadar ateşli değildir ama romantik olduğu su götürmez bir gerçektir papatyaların.

Çünkü doğaldır, güzel kokuludur ve duygusal bir hikaye barındırır sarı, beyaz yapraklarının arasında.

En güzel hikayelerin, efsanelerin baş rol oyuncusudur. Elde, evde, saçta, sevgilide; her yerde güzeldir papatyalar. Her zaman kırlardan taze toplanıp gelmiş gibi dururlar. Diğer çiçekler kadar gösterişli değillerdir belki ama en özel çiçeklerdendir. Aşıkların sevilip sevilmediklerini sordukları papatyanın güzelliği sadeliğinden gelir.

Papatya çeşitleri

Bazı kaynaklara göre papatyanın 3 çeşidi var;

  • Biçme
  • Alman papatyası
  • Kır papatyası

Kır Papatyası kırlarda yetişir, çiçek kısmı küçük ve demet şeklindedir. Normal papatya dediğimizde aklımıza zaten kır papatyası gelir.

Biçme, papatyanın biraz büyüğüdür o da demet şeklindedir. Çiçek kısmı kır papatyasından biraz büyüktür.

Alman papatyasının (Matricaria recutita) çiçek kısmı kır papatyasından ve biçme dediğimiz papatyadan daha büyüktür. Alman Papatyasının diğer bir ismi ise Gerbera’dır.

https://ekozelorganik.com/