Organik Antep Fıstığı 250 gr

Organik Antep Fıstığı 250 gr

40.00 TL

Stokta Mevcut

Seçin

Ekozel markalı organik Antep fıstığımız Gaziantep'in yüksek rakımlı dağ köylerinden üretim aşamasında herhangi bir kimyasal girdi kulllanılmadan, doğayla dost bir biçimde üretilip daha sonra hasat aşamasında el emeği, göz nuru ile toplanıp güneşte doğal yöntemlerle kurutulup en doğal haliyle organik ürün tüketicilerine ulaştırılıyor.

Antep fıstığı (Pistacia vera), sakız ağacıgiller (Anacardiaceae) familyasından yenebilen kabuklu bir meyve ve bunun ağacına verilen addır. Bu ağaç adını en çok yetiştiği kentlerden olan Antep'ten alır. Antep fıstığı ağacından yetişir, yağlı, ince kabukludur. Çerez ve tatlıcılık yapımında lezzetli tohumları sevilerek tüketilir.

Antep fıstığının anavatanı Mezopotamya, İran ve Türkmenistan'dır. Dünya'da Antep fıstığının en çok yetiştiği ülkeler, sırasıyla, İran ABD ve Mezopotamya'dır.
Ülkemizde ise en çok Antep (Nizip İlçesi), Urfa, Siirt, Maraş, AdıyamanDiyarbakır illerinde yetişir. Fıstık ağacı sıcak havayı çok sever.

Antep fıstığının 4 çeşidi vardır. Bunlardan iran fıstığı denilen tür, en çok yetiştirilenidir. İran fıstığının meyveleri diğer hepsinden daha iridir. Ancak yağ oranı oldukça düşüktür.

http://www.ekozelorganik.com