Ayçekirdeği İçi 250 gr

Ayçekirdeği İçi 250 gr

15.00 TL

Stokta Mevcut

Seçin

Ayçekirdeğinin Tarihçesi

Ayçekirdeği kökeni Kuzey Afrikaya dayanır. M.Ö. 3000 yıllarında Amerikan Hint kabilelerinin ortak ürünü olan ayçekirdeği bugünün Arizona ve Yeni Meksika civarlarında yetiştirildi. Ayçekirdeği o yıllarda Hintli kabilelerde yaygınlaşmıştır; ekmek ve keklerin içine lezzet katardı. Birçok kabilede yiyeceklerin içine koyarlardı. Ayrıca ayçekirdeği kuruyemiş olarak da tüketilirdi. Yaklaşık 5000 yıllık geçmişi olan ayçekirdeği daha sonra Avrupaya ayçekirdeği yetiştiriciliği, İspanyol kaşifler tarafından 1500yıllarında götürülmüştür.


Anavatanı Amerika kıtası olan ayçekirdeği; ülkemizde en yaygın olarak Marmara bölgesinde yetiştirilir. Ayçekirdeği kuruyemiş olarak Akdeniz ülkelerinde tüketimi yaygındır. Kuruyemişçilerde, marketlerde en önde gelen ürün olan ayçekirdeği günümüzde stadyum yiyeceği olarak da anılır. Ülkemizde Trakya-Marmara, Akdeniz ve Orta Anadoluda yetiştirilir. Güneşin hareketlerini izleyerek ona doğru döndüğü ve güneş battıktan sonra yapraklarını kapattığı için günebakan, gündöndü ve günçiçeği olarak da tanımlanır.

Ayçekirdeği bitkisinin 1-5 metre uzunluğunda tüylü bir gövdesi ve genelde irice bir tepsiye benzeyen, çevresi sarı çiçeklerle süslü ve ortasında ise çekirdekli yer alan bir başı vardır. Kurutulup tuzlu, tuzsuz ve az tuzlu (salamura) olarak kavrulduktan sonra kuruyemiş olarak tüketilen çekirdeklerinden bazı ülkelerde ekmek içinde ve kahveye benzer içecek olarak da faydalanılır. Dünyadaki başlıca ayçekirdeği üreticileri sırasıyla Rusya, Ukrayna, Arjantin, çin, Hindistan, ABD ve Bulgaristan'dır.

Ayçekirdek içi Kullanım Yerleri

  • Ayçekirdekli Ekmek (Ayçekirdek içi Ekmek)
  • Ayçekirdekli Ekmek Miksi (Ayçekirdek içi Ekmek Miksi)
  • Ayçekirdekli Simit (Ayçekirdek içi Simit)
  • Ayçekirdekli Kurabiye (Ayçekirdek içi Kurabiye)
  • Ayçekirdekli Galeta (Ayçekirdek içi Galeta)
  • Ayçekirdekli Ezme (Ayçekirdek içi Ezme)
  • Ayçekirdekli Salata (Ayçekirdek içi Salata)
  • Kavrulmuş Ayçekirdek İçi (Çerezlik Kavrulmuş Ayçekirdeği İçi)

https://ekozelorganik.com/